• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

  

ÇALIŞMALARIMIZ
Linkler

17 Nisan Köy Enstitülerinin 72. Yılı

ULUSAL EĞİTİM DERNEĞİ

Necatibey Cad. 13/13    Sıhhıye-Ankara

Tel.: 0312. 229 43 25   Belgeç.: 0312. 229 45 26

ogdunyasi@gmail.com

                                                                                 Ankara, 17 Nisan 2012

 

17 NİSANIMIZ KUTLU OLSUN

 

         Bu gün 17 Nisan.

         Köy Enstitülerinin 72. yaş günü.

         Kutlu olsun.

 

         72 yıl önce kurulup varlıkları ancak 10 yıl kadar süren Köy Enstitülerinin sayısı 21 kadardı. Bölge bölge Anadolu’nun her yanına serpiştirilmiş bu okullarla yoksul köy çocukları “okullu” oldu. Köylerimizin “yüzyıllar süren uykusundan” uyanışı başlamıştı tam… 17 bin 300’ü aşkın köy çocuğu, köylerinin öğretmeni oldu. Aralarından 300’ü aşkın yazar, şair, ressam, sanatçı, akademisyen çıktı. Sonra taş ustası, sağlıkçı, ziraatçı, marangoz… Köylülerine kendi kendilerine yapıp etmeyi öğretmeye durmuşlardı tam…

        

         Şimdi, bizi biz yapan ne varsa tümünü yok sayma, tümüne çamur atma, tümünün saygınlığını bitirme modası tüm hızıyla sürüyor. “Tarihimizle yüzleşiyor”muşuz! Cumhuriyetin kirli çamaşırları dökülüyormuş!.. Üstelik bunları “millet” yapıyormuş!

 

         Çok değil, dört yıl kadar önce “ilham alınacak, deneyimlerinden yararlanılacak” değerde görülen Köy Enstitüleri, meğer “formatlanmış öğretmenler eliyle formatlanmış öğrenci” yetiştirmiş hep. Gerçek, kısa zamanda fark edilmiş…  

           Karayel dönemi nasılsa. İstenen yöne döndürülür, estirilir, her şey öteye beriye savrulur. Yeter ki “büyük ağabey”ler istesin.

 

         Onlardan, Enstitülülerden çok azı kaldı aramızda. Öğrenenlerden, öğretenlerden, örgütleyip işleri güzelce yola koyanlardan intikam alma çağındayız. Tarih, böyle delibozuk tufanların gelip geçeceğini, “gerçek olan”ın ölümsüz olduğunu gösterir, sayısız örnekle. Bu hoyratlığın ortasında, Köy Enstitüleri ışığı, yanmayı, aydınlatmayı sürdürüyor.

        

         Onları 72 yıl sonrasında da sevgiyle, minnetle anıyoruz.

 

 

                                                                              Yönetim Kurulu      Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret34095
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.87653.8921
Euro4.57284.5911
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 17° 4°
Takvim