2017 Eğitim Onur Ödülü Prof. Muammer Sun’un

Ulusal Eğitim Derneğince her yıl Öğretmenler Haftası kapsamında verilen geleneksel Eğitim Onur Ödülü bu yıl müzik eğitimcisi, çocuk şarkıları bestecisi Prof. Muammer Sun’a verilecek. Aralarında Prof. Dr. Mahmut Âdem, Prof. Dr. A. Gönül Akçamete, Dr. Niyazi Altunya, Prof. Dr. İ. Ethem Başaran, Mustafa Gazalcı, Prof. Dr. F. Dilek Gözütok, Prof. Dr. Cahit Kavcar, Prof. Dr. Ahmet Kocaman, Prof. Dr. Nizamettin Koç, Prof. Dr. Semih Koray, Refik Saydam, Prof. Dr. Sedat Sever ve Prof. Dr. Ali Uçan’ın bulunduğu 26 kişilik Seçici Kurulun belirlediği sekiz aday arasında yapılan oylamada en çok oy alan Sun’a ödülü 25 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara Petrol İş Şubesi salonunda düzenlenecek bir törenle verilecek.

Seçici Kurul üyelerinin ortak değerlendirmesiyle ödülün Prof. Dr. Muammer Sun’a verilmesi şöyle gerekçelendirildi: 

“Cumhuriyet aydını Prof. Muammer Sun; konservatuvarlarda, Gazi Eğitim Enstitüsünde kuşaklar boyu görev yapması, sanatçılar, sanatseverler yetiştirmiş seçkin bir müzik eğitimcisi olması; unutulmaz Türk çocuk ve gençlik şarkıları, marşları bestelemesi; müzik programcısı, yayıncısı, metotlu Türk solfej eğitiminin öncüsü olması; çoksesli çocuk, gençlik, öğretmen, yetişkin koroları kurması, yönetmesi; yarattığı müzik eserleriyle Cumhuriyet kuşakları üzerinde izler bırakması, çoksesli çağdaş Türk müziğine unutulmaz besteler kazandırması; Kültür ve sanat alanında ‘Türk kalarak çağdaşlaşma’ düşüncesinin uygulamalı kuramcısı olması; Atatürk ilke ve devrimlerini, yurtseverliği ödünsüz savunması dolayısıyla Ulusal Eğitim Derneği 2017 Eğitim Onur Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.”

Törende Prof. Sun’un yaşamı ve çalışmalarıyla ilişkin Prof. Dr. Ali Uçan, Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktarkatal, Refik Saydam’ın konuşmalarıyla Prof. Sun’un katılımcılara seslenişinden sonra Polifonik Korolar Derneği Çocuk Korosu, Neslihan Alpuğan yönetiminde Sun’un çocuk şarkılarından oluşan bir dinleti sunacak.

Tarih: 
Cumartesi, 25 Kasım, 2017 - 14:00 to 17:00